Dershane Öğretmenleri Atandı! Şimdi Sıra Güvenlik Görevlilerinde!

Ataması Yapılmayan 24 Bin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeninden Birinin Çığlığı

24 Bin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni göz ardı ediliyor.

Sayın Abbas Güçlü Hocam, öncelikle sesimize ses olduğunuz için teşekkür ederiz. 

Sayın Hocam, samimiyetinize güvenerek bu yazıyı kaleme aldım: "Ben Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunuyum. ÖSS'ye zorlu şartlarda hazırlanıp hayalim olan bu bölüme yerleştim. Annem 50`li yaşlarda olmasına rağmen sırf okuyayım diye yıllarca kapıcılık yaptı. Babam ise 65 yaşında olmasına aldırış etmeden halen de gece bekçiliği yapmaktadır. Geçen sene puanım çok düşük diye atanamadım. Bu sene ise gece gündüz demeden evde sınava hazırlandım. Aileme daha fazla yük olmak beni fazlasıyla üzüyordu. Bu yüzden dershaneye göndermelerini istemedim. Biliyorum ki borç edip göndereceklerdi. Daha iyi bir puan alayım diye ne var ne yoksa sattı bizimkiler. En son annemin elinde tartsak 100 lira etmeyecek olan yüzüğü bozdurup benim kaynak ihtiyaçlarım alındı. Şu an annemin parmağında kalan o yüzük izine her bakışımda yerin dibine giriyorum sanki. Bu imkânsızlıklara rağmen 24 bin TDE mezunu arasından ilk 2500'e girdim fakat bize ayrılan 1115 kontenjanı görünce dünyam karardı. Hayallerim yıkıldı. Nefes almak bile zor geldi. Hayallerim tarumar olmuş durumda. Sonumun hayatına son veren meslektaşlarım gibi olmasından korkuyorum. Bir ülkenin istikbali olan eğitimin bu hale gelmesi acınası bir durumdur."
      Demem o ki Sayın Abbas Güçlü Hocam, TDE Öğretmenliği mezunları olarak liselerde en fazla ders saatine sahip olmamıza rağmen sayıları 24 bini bulan bizlere 1115 mi reva görüldü? Ayrıca üniversitede sekiz dönem boyunca Osmanlı Türkçesi olarak gördüğümüz Osmanlıca dersi başka bir branşa verildi. Öncelikle bu dersin liselerde zorunlu olmasını istiyor ve TDE mezunları tarafından okutulmasını talep ediyoruz. Sayıları 70 bine varan ücretli öğretmen uygulamasının kaldırılmasının ülkemiz istikbali için mühim bir mesele olduğu kanısındayız. Bu uygulama olduğu sürece öğretmen açıklarının üstü örtülecek ve gerçek açık belli olmayacaktır. Yeni nesil romanları dizi uyarlamalarından takip eder oldu. Kitap okumayan bir gelecek yetişmektedir. TDE öğretmenliği mezunu olarak bölümümüze gerekli önemin verilmesini istiyoruz. Adaletli olmayan eylül atamasına karşılık öğretmenler günü müjdesi diye 15 bin atama yapılacağı duyuruldu. Sayıları İzlanda nüfusunu geçen 330 bin öğretmene bu sayı ne kadar etki edebilir ki! 330 bin ancak 40-50 binlerle eritilebilir. Ocakta alınacak kontenjanın arttırılması büyük önem arz etmektedir. Sayıları 24 bine varan ayrıca açık öğretime formasyon verilerek bu sayı 30 binleri bulacak olan Türk Dili ve Edebiyatı açığının 3-6 bin ile eritilmesini istiyoruz. Sesimizin sizin aracılığınızla üst mercilere ulaşması bizi ziyadesiyle mutlu edecektir.

         Son olarak Sayın Hocam, Genç Bakış adlı programınızda bizim için bir program ayarlar mısınız? Farklı partililerin, sendika sorumlularının ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir programa biz öğretmenler olarak katılalım ve Türkiye’nin eğitim sorununu masaya yatıralım.
Saygılar sunarım... 

Abdullah DOĞRU
718
03 Aralık 2014 Çarşamba
Kullanıcıya ait tüm yazıları göster

YORUM