Dershane Öğretmenleri Atandı! Şimdi Sıra Güvenlik Görevlilerinde!

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Sorunlar ve Çözümleri

Her öğretmen adayı mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmalı. okullara her yoldan geçeni ücretli öğretmen sıfatıyla doldurup eğitim kalitesi düşürülmemeli.

Herkese merhabalar. Biz Sosyal Bilgiler öğretmenleri olarak yıllarca bir çok sorun yaşadık, hala da yaşıyoruz.. Bu sorunları ve çözümleri kısaca dile getirirsek:

1) Sosyal Bilgiler öğretmenliğinde mezun sayısı çok fazladır. 22000 civarında mezun olup her yıl da mezun vermeye devam ediyor. Bunu önlemek için üniversitelerde açılan kontenjanlar azaltılmalı ve gerekirse önümüzdeki yıllarda bölüme öğrenci alımı durdurulmalıdır ki var olan mezunlar atansın.
Atama dönemlerinde Sosyal Bilgilere verilen 300 - 500 kişilik kadro hiçbir işe yaramamaktadır. bu yüzden de en az 4000 - 5000 civarı kadro verilip kanayan yara olan öğretmensiz okullar sorunu çözüme kavuşturulmalıdır.

2) Sosyal Bilgiler öğretmenliği çok yönlü ve profesyönellik gerektiren bir ihtisas mesleğidir. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği kimilerinin tabiriyle "sosyal dinlenme tesisi" değildir. özellikle ilk öğretim 1. ve 2. kademe öğrencilerine yönelik olduğu için de ayrıca hassasiyet isteyen bir bölümdür. Bu bakımdan kimse ücretli öğretmen sıfatıyla sınıflara girip Sosyal Bilgiler öğretmenliği yapamaz. Ücretli öğretmenlik eğitim sistemine yapılan başlıbaşına bir darbe olup eğitimi yerlebir etmektedir. ücretli öğretmenlik derhal kaldırılmalı sınıflara ise gerekli donanıma sahip gerçek Sosyal Bilgiler öğretmenleri girmelidir.

3) Milli Eğitim diğer branşlar bazında da koordine problemi yaşamaktadır. kimi branşlarda toplamda 5000 mezun varken kimi branşlarda da 25000 geçkin mezun vardır. MEB bu konuda derhal önlem almalıdır. Norm fazlası öğretmenleri de marifetmiş gibi başka branşlara kaydırmamalıdır. Bu başka branşlara yerleştirme konusunda da en muzdarip bölüm yine Sosyal Bilgiler öğretmenliği olmuştur. örneğin sadece 2000 kişiyi geçkin Sınıf Öğretmeni Sosyal Bilgiler öğretmenliğine geçirilmiştir ki bu geçen öğretmenlerin bölümle ilgili yeterli bilgisi de yoktur. Bunu önlemek için branşlar arasında koordine sağlanmalı ve branşlar arası geçiş önlenmelidir. Aksi halde Sosyal Bilgiler öğretmenliği bu konuda çok işlevsel olup Sosyal Bilgiler mezunu öğretmenler rahatlıkla diğer branşlarda görev yapacak yeterliliktedir.( Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği,Türkçe Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgis öğretmenliği sadece birkaçıdır.) MEB illa branş değişikliği yapacaksa her Sosyal Bilgiler mezunu öğretmen yukarda sayılan branşlarda rahatlıkla ders anlatıp öğrenci motivasyonunu sağlayacaktır.

Biz öğretmenler hayatımızı eğitime adamış insanlarız. bir öğrencinin gözünde gördüğümüz ufacık parıltı bizi dünyanın en mutlu insanı yapmaya yetiyor da artıyor bile. Biz öğretmenler şehir merkezlerinde evle okul arası 5 dakikalık bir mesai hayaliyle değil, Andolu'nun kuş uçmaz kervan geçmez köselerinde gelişmiş aydınlık Türkiyenin birer neferi olma hayaliyle eğitim gördük. Biliyoruz ki topluma kazandıracağımız her öğrenci içerisinde kocaman bir dünya taşımaktadır.

SOSYAL BİLGİLER HAREKETİ

Hüseyin Aktürk
2103
28 Temmuz 2014 Pazartesi
Kullanıcıya ait tüm yazıları göster

YORUM